Mercy Masika

The Groove awards winners were announced yesterday at Kasarani Indoor Arena. Here is a complete list of winners.

1. Male Artist Of The Year

LJay Maasai – Winner
Daddy Owen
Eko Dydda
Guardian Angel
JFAM
Piston

2. Female Artist Of The Year

Mercy Masika – Winner
Eunice Njeri
Evelyn Wanjiru
Gloria Muliro
Janet Otieno
Size 8

3. Group Of The Year

Kelele Takatifu – Winner
24 Elders
Christ Cycoz
Recapp
S.O.C (Saintz Of Christ)
TPK Sons

4. New Artist Or Group Of The Year

Mash Mwana – Winner
Bon Mzalendo
Cliche
Eric Smith
Laura Karwirwa
P31

5. Song Of The Year

Mercy Masika – Nikupendeze – Winner
Daddy Owen – Vanity
Gloria Mulino – Nido Yako
Kelley Takatifu – Ngori
Pitson- Niache niimbe
Size 8 – Afadhali Yesu

6. Worship Song Of The Year

Evelyn Wanjiru – Nikufahamu – Winner
Abed Ngosso – Kimbilio
Eric Smith – Wewe Ni Zaidi
Eunice Neri – Uka
Frank – Jina La Yesu
Lady Bee – Hakuna Kama Wewe

7. Reggae Or Ragga Song Of The Year

JFAM & Omari – Wave – Winner
Dafari – Control
Guardian Angel – Give Thanks
Jam – Mention Jesus
Mr. Googz & Christo Fabulous – Calling
TPK Sons – Ngong Ngong

8. Hiphop Song Of The Year

Maluda (Feat. Juliani) – Easy – Winner
Eko Dydda – Nina One
MC LC – Serrre
P31 – Its Time
Recapp – 5 Stones
MC LC – Serrre

9. Album Of The Year

Mercy D. Lai – Emmanuel – Winner
Beth & HPB – Outcry
Daddy Owen – Vanity
Dafari – Preacher Bwoy
Eunice Neri – Uka
Kelley Takatifu – Ndoto Za Kapaa

10. Afro-Pop Song Of The Year

Magic Mike & Kris Erroh – Ayaya – Winner
Christ Cycoz – Some More
Daddy Owen – Vanity
Guardian Angel – Rejea
Kelele Takatifu – Ngori
SOC(Feat. Levixone) – Mukutu

11. East & Central African Artist Of The Year

Christina Shusho – Tanzania – Winner
Alarm Ministries – Rwanda
Copy Bly – Uganda
John Lisu – Tanzania
Rebecca Soki – Congo
Wilson Bugembe – Uganda

12. Collabo Of The Year

Everlyne Wanjiru & Vicky Kitonga – Tulia – Winner
24 Elders & Daddy Owen – Okokroko
JFAM & Omari – Wave
Magic Mike & Kris Erroh
Mr. Seed & Pitson – Happy Day
Recapp – 5 Stones

13. Video Of The Year

Size 8 – Afadhali Yesu – Winner
Daddy Owen – Vanity
Eko Dydda – Haina Budi
Janet Otieno – Roho Wako
Laura Karwirwa
Recapp – 5 Stones

14. Gospel Radio Show Of The Year

Gospel Sunday – Milele FM – Winner
Gospel Night Live – Ghetto Radio
Gospel Switch – Truth FM
Pambazuka – Radio Citizen
Shangilia – Hope FM
Tambira – QFM

15. Radio Presenter Of The Year

Eva Mwalili – Milele FM – Winner
Amani Aila – Hope FM
Dj Ruff – Ghetto Radio
Joyce Gituro – Radio Citizen
Lawrence Thuku – Truth FM
Selly Amutabi Kadot – Q FM

16. DJ Of The Year

Dj Ruff – Winner
Dj GG
Dj Mo
Dj Krowbar
Dj Sadic
DJ Tabz

17. Talent To Watch

Dj Covenant – Winner
Dj Katta
Dj Mzito
Hype Ballo
Hype Guda
MC Timeless Noel

18. Gospel TV Show Of The Year

The Switch – K24 – Winner
Angaza – KBC
Crossover 101 – NTV
Kubamba – CITIZEN TV
Rauka – CITIZEN TV
Tukuza – KTN

19. Song Of The Year Rift Counties

Pst.Samuel Somorei – Ashe Mpapa – Winner
Carlos Kaptich – Mututan
Edna Lotole – Ebeneza
L Jay Maasai – Sigogo
Lillian Rotich – Chamyet
Moses Sirgoi – Assets

20. Song Of The Year Coastal Counties

Faith Mwikali – Ushindi – Winner
Evelyne Ndege – Sauti Za Furaha
Mercy D Lai – Dhoruba
Michael Yena – Pamoja
Pst. Anthony Musembi – Jehova Yu Mwema
Yvonne Aphia – Yule Yule

21. Song Of The Year Eastern Counties

Stephen Kasolo – Ngai Niwukilasya – Winner
Eunice Kyalo – Kuthina Yingi Ninaleo
James Mwongela
Justus Myello – Kathiiwa Tata
Michael Mutuku – Ivinda Ya Kukilwa
Pst. Dan Mutemi – Simu Mundu

22. Song Of The Year Western Counties

Timothy Kitui – Njingula – Winner
Jackie Wanyama – Nyola Luyali
Karol Tunduli – Ulila
Naomi Nyongesa – Khwacha
Papa Kisembe & Melody – Namusima
Sarah N – Ambah Ambah

23. Song Of The Year Central Counties

Phylis Mbuthia – Githe Tiwe – Winner
Charles Wachira – Matata Ma Maithori
Austin Muturi – Irathiro Ria Riua
Njuguna Gichecha – Ngai Ageka Kiundu
Sammy Irungu – Kirathimo
Shiru Wa GP – Ihinda Ria Kinya

24. Song Of The Year Nyanza Counties

Fenny Kerubo – Abasani B’ Omusunte – Winner
Lydia Scarlet Nyairabu – Omosae Omonda
Eunice Ogoma – Nyasaye Marahuma
Ev. Douglas Otiso – Yeso Tara
Evaline Muthoka – Yesu Iber
Maureen Awuor – Jerusalem Oiki

25. Western Africa Artist Of The Year

Sinach – Nigeria – Winner
Frank Edwards – Nigeria
Nathaniel Bassey – Nigeria
Onos Brisibi – Nigeria
The Preachers – Ghana
Tim Godfrey – Nigeria

26. Southern Africa Artist Of The Year

Joyous Celebration – South Africa – Winner
Abel Chungu – Zambia
Benjamin Dube – South Africa
MAG44 – Zambia
Pompi – Zambi
Tembalami – Zimbabwe

27. Skiza ringback tone of the Year

Mercy Masika – Mwema – Winner

28. Songwriter of the Year

Pitson – Winner

29. Audio producer of the Year

Saint P – Winner

30. Dance Group of the Year

Jims and Dims – Winner

31. Video producer of the Year

Sammy Dee – Winner

32. Outstanding contributor of the Year

Rap Community

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.